Bu sayfa : 1095480 kez ziyaret edilmiştir.
02 Aralık 2011

AK Partili vekillerden Japonya Büyükelçiliğine Taziye ziyareti
  AK Parti Malatya Milletvekili ve TBMM Grup yönetim kurulu üyesi Mustafa Şahin beraberinde AK Parti Adıyaman Milletvekili Murtaza Yetiş, AK Parti Elazığ Milletvekili Şuay Alpay, İlaç ve Eczacılık Genel Müdürü Dr.Saim Kerman ve Yrd.Doç.Dr. Ömer Faruk Karataş ile Japon Büyükelçiliğine ziyarette bulundu.

Milletvekili Şahin büyükelçilikte yaptığı açıklamada Van Erçiş depreminde kardeş ülke Japonya’dan bize yardıma gelen Japon kurtarma ekibinden olan Miyazaki’nin yaşanılan ikinci depremden sonra
hayatını kaybetmesi dolayısıyla büyük üzüntü duyduğunu söyledi.

Şahin, hayatını kaybeden Japon kardeşimizin, Dünya’nın ta öbür ucundan depremzedelere yardım etmek için gelen Miyazaki’nin bu uğurda ölmesi Türk-Japon dostluğunun daha da pekişmesini sağlamıştır. Şahsınızda Japonya Halkına ve ailesine taziyelerimizi sunarız.” dedi.

Japon Büyükelçisi Kiyoshi Araki de yapılan ziyaretten dolayı memnuniyetini şu sözlerle dile getirdi:

“Van Erçiş depreminde birçok insanımız vefat etti. Taziyelerimi tekrar belirtiyorum. Miyazaki’ye yapılan törenden dolayı ailesi ve Japonya adına teşekkürlerimi sunarım. Taziye dileklerinizi Miyazaki’nin ailesine bizzat ileteceğim. Türk-Japon dostluğunun artması için Miyazaki her iki ülke için de çok büyük bir önem taşıyor. Japonya’da meydana gelen 11 Mart depremi ve Tsunami’den sonra bir kez daha Türkiye-Japonya arasındaki dostluk kapısını yeniden keşfettik. Ben de bu ilişkilerin daha da artması için gayret göstereceğim.” dedi.

Milletvekilleri, taziye dileklerini iletirken Türkiye ve Japonya arasındaki dostluğun daha da pekişmesi temennisinde bulundular. Özellikle deprem kuşağında yer alan iki ülkenin deprem konusunda beraber çalışmaları gerektiğini ifade ettiler.

Japon Büyükelçisi bu nezaket ve taziye ziyaretinden dolayı teşekkürlerini belirtirken Malatya’yı ziyaret ettiğini ve bol bol kayısı aldığını ifade etti.

Milletvekili Şahin de özellikle Büyükelçi’yi Haziran ayında taze kayısı yemesi için Malatya’ya davet etti ve beraberinde götürdüğü kayısı ürünlerinin yer aldığı hediyeyi büyükelçiye takdim etti.
 


Bu haber : 3898 kez izlenmiştir

YorumlarHenüz hiç yorum yapılmamıştır.
 

gerekli

gerekli - yayımlanmayacak

yayımlanmayacak
Bu sayfa : 952025 kez ziyaret edilmiştir.

Bu sayfa : 1011784 kez ziyaret edilmiştir.