Bu sayfa : 1071378 kez ziyaret edilmiştir.
15 Ekim 2012

Mustafa Şahin Bugün’e konuştu
 

28 Şubat'ta Malatya'da yaşanan başörtüsü olayları nedeniyle idamla yargılanan AK Parti milletvekili Mustafa Şahin BUGÜN'e konuştu.

Şahin, o dönemde Ergenekon ve Balyoz sanıklarının şehirden çıkmadığını hatırlatırken "Tanımadığımız bilmediğimiz kişiler, esnafı dolaşıyor, halkı kışkırtıyordu" dedi.

AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, Mayıs 1999'da Malatya'da yaşanan başörtüsü olaylarının, darbeye zemin hazırlamak için karanlık eller tarafından tertiplendiğini söyledi. Şahin, başörtülü öğrencilerin İnönü Üniversitesi'ne alınmaması ile başlayan ve cuma günleri devam eden olaylar nedeniyle, idamla yargılanan 52 kişiden biri. Katılmadığı bir eylemde yönetici olmaktan dolayı bir yıl idamla yargılandı ve sonunda beraat etti.

İŞKENCE GÖRDÜM

Olayların yaşandığı cuma günü gece yarısı gözaltına alındığını ve gözleri bağlanarak Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldüğünü belirten Şahin, "Burada bir hafta tutuldum. Elektrik verilmesi dahil bir çok işkenceye maruz kaldım. Ben olayların olduğu gün işyerimden dışarı bile çıkmamıştım. Ben olayların olduğu gün işyerimden
dışarı bile çıkmamıştım. Beni neden aldınız diye sorduğumda, 'Siz olayların potansiyel yöneticisi ve yönlendiricisisiniz' dediler" şeklinde konuştu.

Şahin, idamla yargılandığını ve davanın bir yıl sürdüğünü belirterek, "Beni idama mahkum etseler şeref duyardım. Darbecilerin idam ettiği Adnan Menderes ve arkadaşları bugün halkın gönlünde ama o zülümü işleyenler milletin vicdanın da mahkumlar" dedi.

İNGİLİZ AVUKATLAR ŞAŞIRDI

Yargılamaların devam ettiği dönemde İngiltere kraliyet avukatları ile Birleşmiş Milletler’den avukatların davayı takip ettiğini hatırlatan Şahin, “Davayı takip eden avukatlar ‘bir bez parçası yüzünden idamla yargılama olur mu’ diye hayrete düşmüş” ifadelerini kullandı. Şahin, askerin sahibi olduğu dershaneyi ‘gidilme yecek’ listesine aldığını vurgularken ayakkabı fabrikasının satış yaptığı kurumlara baskı yapıldığını dile getirdi.

GİZLİ ELLER TERTİPLEDİ

Olaylar okulların kapanmasına kısa bir süre kala başörtülü öğrencilerin dönemin Rektörü Ömer Şarlak’ın talimatıyla asker tarafından üniversiteye alınmamasıyla başladı. Askerin olayları bastırmak için şehre girmesiyle mayıs ayının son cuma günü sona erdi.

İlk tepkinin öğrenci velilerinden geldiğini belirten Şahin, “Daha sonra anlaşılmaz bir hal aldı. Tanımadığımız bilmediğimiz kişiler esnafı dolaşıp eyleme davet etti. Köylere afişler astılar. Halkı kışkırtmaya çalıştılar. Olaylar sırasında tepkileri mecrasından çıkarmaya yönelik provokasyon yaptılar. Bugün bakınca olayların arkasında darbe meraklılarının olduğunu görüyoruz” dedi.

 

 28 ŞUBAT'TA KOMŞUM KAYBOLDU

28 Şubat günü evinin alt katında oturan dönemin İslami Dayanışma Vakfı Başkanı Yüksek Mimar İsmail Özer’in kaybolduğunu belirten Şahin, iki gün sonra Ankara Kalecik’te ortaya çıktığını ifade etti.

Şahin, Ankara Emniyet Müdürlüğü’nden aldığı Özer’in akli melekelerini yitirdiğini anlattı. Şahin, “Çok sürmedi 5. kattan düşerek hayatını kaybetti” dedi.

Ergenekon, Balyoz gibi davalardan yargılanan kişilerin o dönemde İnönü Üniversitesi’nden çıkmadığını hatırlatan Şahin, şöyle devam etti: “Rektör Fatih Hilmioğlu’nun ‘yüzde 95 ile gelseler bile iktidar olamazlar’ sözünü hatırlayın. Cumhuriyet mitinglerine öğrencilerin taşınmasını hatırlayın.

Ergenekon, Balyoz sanıklarının ve ulusalcıların üniversitede verdikleri konferanslara bakın. Bunların tümü insanları tahrik etmeye ve siyasi iktidara karşı bir darbenin zeminini hazırlamaya yönelik çalışmalardı.” Malatya’nın 1977 yılından sonra muhafazakar kimliği ile dikkat çekmeye başlayan bir il olduğunu dile getiren Şahin, bu nedenle hedef seçildiğini kaydetti.

Belediye Başkanı Hamit Fendoğlu’nun 1978 yılında bombalı paketle şehit edilmesiyle başlayan süreçte her zaman Alevi-Sünni çatışmasına sokulmak istendiğini sözlerine ekledi.

SİVİL BÇG'NİN MİMARI DİNLENİLECEK

TBMM Darbe veMuhtıraları Araştırma 28 Şubat Alt Komisyonu, bu hafta sivil BÇG’nin mimarı olarak bilinen Başbakanlık eski Müsteşarı Yaşar Yazıcıoğlu’nu dinleyecek.

Batı Çalışma Grubu’nun (BÇG) devamı niteliğindeki Başbakanlık Takip Koordinasyon Kurulu’nun (UTKK) başkanlığını yapan, Yazıcıoğlu, çarşamba günü komisyona gelecek.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen28Şubat soruşturmasında Başbakanlık bünyesinde kurulan UTTK’nın imzasız mektupları ihbar olarak kabul ederek itfaiyecilerden bürokratlara, öğretim görevlilerine kadar binlerce kişiyi takip ettiği ortaya çıkmıştı.

Yapılan fişlemeler hakkında karargaha UTTK aracılığıyla sivillere ilişkin bilgi verildiği deşifre olmuştu. Kurul, valileri Ankara Grubu’na izlettirmiş,dernek, vakıf, özel okul, yurt, pansiyon, dershaneler ve YAŞ mağdularını takibe aldırmıştı.

Yazıcıoğlu, bir süre önce 28Şubat’ın ABD Dışişleri Bakanlığı’nın gönderdiği‘çok gizli’ bir yazıyla başladığını öne sürmüştü. Yazıcıoğlu, yasak kalktığı takdirde elindeki gizli belgeleri açıklamaya hazır olduğunu açıklamıştı.

 

ÇETİN ÇİFTÇİ - GÖKHAN ÖZDAĞ - BUGÜN GAZETESİ


Bu haber : 2419 kez izlenmiştir

YorumlarHenüz hiç yorum yapılmamıştır.
 

gerekli

gerekli - yayımlanmayacak

yayımlanmayacak
Bu sayfa : 928976 kez ziyaret edilmiştir.

Bu sayfa : 987682 kez ziyaret edilmiştir.