Bu sayfa : 1070360 kez ziyaret edilmiştir.
21 Kasım 2012

Yatırımların hızlandırılmasını talep etti
 

AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin Gençlik ve Spor Bakanlığının bütçe görüşmelerinde bir konuşma yaparak Bakanlığın bugüne kadar gerçekleştirdiği yatırımlar hakkında bilgi verdi.

 

Malatya’nın Gençlik ve Spor Bakanlığı yatırımlarının hızlandırılması için de görüşlerini Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ve komisyon üyeleriyle paylaşan Milletvekili Şahin toplu olarak açılışı gerçekleştirilen öğrenci yurtları için teşekkür ederek öğrenci sayılarının her yıl artış gösterilmesinin göz önünde bulundurulup geniş perspektifle yapılacak çalışmalarla bu eksikliğin giderileceğini ifade etti.

 

Şahin ayrıca 5000 kişilik kapalı spor salonu, Tecde Gençlik Spor merkezi, Yüzme Havuzu  ve  idari binanın ödeneğinin 2013 Programına alınması  için  Bakanlıktan gerekli desteği beklediklerini kaydetti.

 

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ise hizmetlerin hızlandırılması için gerekli çalışmaların yapılacağını ve özellikle Tecde Gençlik ve Spor merkezi inşaatının bitirilmesi sözünü verdi.

 

Şahin son olarak Gençlik ve Spor Bakanlığından taleplerini sıralayarak özetle şöyle konuştu:

 

Gençlerimiz eğitimlerini sürdürürken bir taraftan da sosyal bir varlık olmanın gereksinimlerini yerine  getirmek zorundadır. Engellilerin de unutulmaması sevindirici olmakla birlikte Bakanlığımızın yaşlı nüfusu da ihmal etmemesi gerekmektedir.

 

Bu sosyal ihtiyaçları yerine getirirken, bazı problemlerle karşı karşıya kalınabiliniyor. Bunlardan sadece bazılarını hatırlatmak isterim

 

Gençlerimizin özellikle internet, bilgisayar oyunları ve televizyon karşısında gereğinden fazla zaman geçirdiği için sosyalleşemediği, kalabalıklar içinde yalnızlaştığı ( asosyalleştiği) görülmektedir.

 

 Kitap okuma ve kendilerini geliştirmeyi ihmal etmeleri,

 

İnsiyatif alamama,

 

Kendini ifade edememe ,

 

Sürekli erteleme,

 

Yaptığı işlerden doyuma ulaşamama,

 

sürekli bir şeylerin eksik olduğuna inanma gibi

 

durumlarla karşı karşıya  kalıyorlar. Böylece mutsuz ve dışarıya kapalı bir gençlik yetişiyor.

 

 Bu durum birçok gencimizin kişilik çatışması yaşamasına ya da kendini tanımama gibi durumların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Yaşanan bu sıkıntıların çözümü noktasında;

 

Türkiye’nin il merkezleri ve ilçelerde yer alan gençlik merkezlerinde yetkili olan kişilerin bu merkezlere gençlerin yada öğrencilerin  gelmelerini beklemek yerine, Okullardaki rehberlik servisi ve beden eğitimi öğretmenleri  ile koordineli bir şekilde çalışıp yönlendirme yapılarak öğrencilerin yeteneklerini  keşfedip ortaya çıkararak  geliştirmelerine rehberlik yapılabilir.  Böylelikle gençlerimizin  ilgi  ve yeteneklerinin daha sistemli geliştirilmesi sağlanmış olur. Türkiye’de çoğu başarılı sporcunun  ve yeteneğin  bu şekilde keşfedildiğini hepimiz biliyoruz.

 

Şehir Merkezlerimizde yoğunluğun fazla olduğu Gençlik Merkezlerimiz de  Psikolojik Danışmanların istihdam edilmesi sporcularımızın daha sağlıklı  gelişmelerine katkıda bulunmuş oluruz.

 

Ülkemizde farklı branşlarda Dünya ,Avrupa ve Türkiye Şampiyonu olan Milli Sporcularımız her branşta bulunmaktadır. Özellikle  genç yetenekler tarafından  model  alınacak sporcularımızın fiili spor hayatlarını tamamladıktan sonra kendi illerine yönlendirilip buradaki gençlerimizin yetişmelerinde hem bir model olması sağlanmış olur. Hem de bu sporcularımız kendi bölgelerine  vefa borcunu ödemiş olurlar. Özellikle gençlerimizin kendilerini yetiştiren milli bir sporcudan ders almaları onları büyük oranda motive eder. Bu çalışma ile birçok yeni sporcumuzun da yetişeceğine inanıyorum.

 

Bu çalışmalarda bulunurken özellikle Milli sporcularımızın ekonomik  anlamda desteklenmeleri  bu başarıların daha da artmasını sağlayacaktır.

 

 Ekonomimizin ayakta durmasını sağlayan, işadamlarımızın vermiş oldukları gelir vergisinin cüz’i  bir kısmının  kendi illerindeki sportif faaliyetlere ayrılması ,Amatör kulüplerimiz ile birlikte farklı spor dallarında nitelikli sporcularımızın yetişmesini teşvik ederek katkıda bulunacaktır.

 

Sporun Zeka Gelişimine katkısını hepimiz bilmekteyiz. Bunun için  İlköğretim çağındaki gençlerimizin okul performansları değerlendirilirken katılmış olduğu sportif faaliyetlerin göz önünde  bulundurulması öğrencilerimizin daha fazla spor yapmalarını teşvik  edecektir.

 

Milli  ve uzman Sporcularımızın Türkiye Geneli yapılacak bir çalışma ile okullarımızda söyleşi, panel veya konferans gibi etkinlikler sayesinde milli sporcularımızı yarınlarımızın teminatı olan gençlerle buluşturmamız onları daha çok yüreklendirecektir.

 

Özellikle  özel sektördeki eğitim kuruluşlarının düzenlemiş oldukları yaz okullarına ekonomik durumu olmayan vatandaşlarımız çocuklarını gönderememektedir. Bu konuda  bakanlığınız ile MEB ‘nın koordineli bir çalışmasıyla  yaz okullarından ciddi bir oranda öğrencilerimiz faydalanacaktır .Gençlik ve Spor Bakanlığından sosyal ve sportif tesis desteği  yaygınlaştırılarak , MEB’den ise  öğretmen ve okul desteği bu projenin  gerçekleşmesini  sağlayacaktır.

 

Yukarıda bahsettiğimiz bu önerilerdeki temel amaç geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin, sigara, alkol ve uyuşturucu  müptelası olmaları engellemekle birlikte, güzel, ahlaklı, sağlıklı bir gelecek için donanımlı ,ülkesi ve tüm insanlık  için düşünen sorumluluk bilinci içinde  bir gençliğin yetişmesi sağlanmış olacaktır. Gençlerimizin  enerjileri zararlı alanlarda heder edilmemiş olur.

 

Unutulmamalıdır ki

 

Tenlerimiz ,renklerimiz ve düşüncelerimiz ne kadar farklı olursa olsun sevinçlerimiz ve gözyaşlarımız hep aynıdır. Bu çocuklar hepimizin…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Bu haber : 2449 kez izlenmiştir

YorumlarHenüz hiç yorum yapılmamıştır.
 

gerekli

gerekli - yayımlanmayacak

yayımlanmayacak
Bu sayfa : 928143 kez ziyaret edilmiştir.

Bu sayfa : 986664 kez ziyaret edilmiştir.