Bu sayfa : 1071351 kez ziyaret edilmiştir.
23 Kasım 2012

Muhalefetin tutarlı olması lazım
 

 

Ak Parti Malatya Milletvekili ve TBMM Grup Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Şahin, merkeze bağlı Hanımınçiftliği beldesini ziyaret etti.

Beraberindeki partililerle birlikte Hanımınçiftliği Belediye Başkanı Abdulvahap Şerefhanlı'yı makamında ziyaret eden Milletvekili Şahin, burada yaptığı konuşmada 'Büyükşehir Tasarısı'nın Meclis gündeminde muhalefetin engellemelerine rağmen yoğun bir çalışma neticesinde çıkarıldığını söyledi. Şahin, şunları aktardı:

"Geçmiş dönem Meclis tutanaklarına baktığımızda, o günün şartlarında Şubat ayının 7'sinde CHP'li bir milletvekilinin yapmış olduğu konuşmayı irdeledim. Yerinde yönetimler yasasını çıkarırsanız 'üniter devlet yapısını bozacaksınız' diyorlar. 'Ülkeyi böleceksiniz' diyorlar. 'Siz il özel idaresini kaldırırsanız, il genel meclislerini lağvederseniz bu ülke bölünecek' diyor. Aynı konuşmacının bu dönemde, biz yerinde yönetimler yasasını ihdas ederken aynı şeyleri zıt bir şekilde savunduğunu görüyoruz. Biz yerinde yönetim yasasını ihdas ederken ülkenin bölüneceğini iddia eden zihniyet, bugün büyükşehirle beraber il özel idaresi, il genel sekreterliği, il genel meclisinin işlevini yitirmesinden dolayı yine aynı endişeleri dile getiriyorlar. Bunların kapasitesi, çapı bu. 2005'te il özel idaresinin kalkması için çaba gösteren anlayış, bugün kalması için çaba sarf ediyor. Muhalefetin biraz tutarlı olması lazım."

 

Şahin konuşmasının devamında, "Büyükşehirle birlikte her biri aşağı yukarı 350-400 bin nüfusa hitap eden yan belediyeler olacak. Bunların çalışması, işlevi daha farklı olacak. Yıllardır hep söylenirdi. Çevreyolunun altı hizmet almıyor diye. Biz bu anlayışı Ak Parti iktidarıyla birlikte yıktık. Yeni yapılanmayla birlikte de çevre yolunun altı da üstü de aynı hizmeti alacak. Alt merkezlerin oluşması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Resmi kurumların belli bir alanda değil de farklı alanlarda kurulması alt merkezlerin oluşumuna büyük katkı sağlayacaktır. Şehrin kimlik kazanması için şehri bir avuçluk yere hapsedemeyiz. İnşallah daha nitelikli merkez ilçelerimiz olacak. Önümüzdeki dönemlerde büyükşehirin avantajlarını daha rahat görebileceğimizi temenni ediyorum" ifadelerini kaydetti.

 

 


Bu haber : 2624 kez izlenmiştir

YorumlarHenüz hiç yorum yapılmamıştır.
 

gerekli

gerekli - yayımlanmayacak

yayımlanmayacak
Bu sayfa : 928949 kez ziyaret edilmiştir.

Bu sayfa : 987655 kez ziyaret edilmiştir.