Bu sayfa : 1070346 kez ziyaret edilmiştir.
04 Aralık 2012

Malatya’nın taleplerini iletti
 

AK Parti Malatya Milletvekili ve TBMM Gurup yönetim kurulu üyesi Mustafa Şahin Ulaştırma Bakanlığı bütçe görüşmelerinde AK Parti gurubu adına yaptığı konuşmada ulaşımda Malatya'nın kat ettiği mesafeyi komisyon üyeleriyle paylaşarak Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'dan Malatya'ya yapılan hizmetlerin hızlandırılmasını talep etti.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'a ve komisyon üyelerine Malatya'daki hizmetlerle ilgili bilgi veren Milletvekili Şahin taleplerini şöyle sıraladı:

 

-Kuzey çevre yolu   ile ilgili sıkıntıları  biliyorsunuz. O konuda inşallah acilen hızlandırılması noktasında desteklerinizi bekliyoruz. Özellikle Kömürhan Köprüsü’nün yanında  yapılmakta olan 2. Bir köprünün devamında   1.250 metrelik bir tünele ihtiyaç olduğunu biliyoruz. Çünkü  eski  Kömürhan  köprüsü ömrünü tamamladı. Kömürhan Köprüsü’nün yanında  yapılmakta olan 2. Bir köprünün devamında   1.250 metrelik bir tünele ihtiyaç olduğunu biliyoruz. Çünkü  eski  Kömürhan  köprüsü ömrünü tamamladı.

Malatya  -Elazığ illerimiz arasındaki ulaşımın her geçen gün  arttığını göz önünde bulundurarak , ilerleyen yıllarda  ihtiyaç olacak elzem olacak bir raylı sistemin düşünülmesi  özellikle 2023 vizyonumuzla bütünleşecektir.Malatya ilimizin batı çıkışında  bulunan  Viyadük üzerinde  raylı sistem  geçmişte ihmal edildi veya göz ardı edildi ama şu anda Malatya’mızın doğusuyla batısı arasında ulaşımı sağlayan viyadüğümüzün Belediye Başkanımızın yapmış olduğu bir çalışmayla lastikli sistemle toplu taşıma  problemini  çözmeye çalışacaklardır.

 

-Özellikle Kuzey’i  Güney’e  bağlayan  yol ağı üzerinde yer alan Malatya-Divriği-Arapgir, Kemaliye üzerinden geçecek olan yolumuzun da bir an önce hızlandırılması için Malatyalı hemşerilerimizin  beklentileri var. Çünkü bu yolun Malatya ilimizin ekonomik anlamda gelişmesine ciddi anlamda katkısı olacaktır.

 

-İki kardeş il olan Malatya-Elazığ arasında çalışan feribotlarımız vardı. Bu feribotlarımızdan bir tanesi maalesef yıllarca yapılmayan kontrollerden dolayı   elim bir kaza yaşanmıştı. O kazada 13 insanımız hayatını kaybetmişti.  Sizlerle yapmış olduğumuz görüşmeler sonucu Demiryolu Köprüsü’nün  kara ulaşımına açılmasının uygun olmadığından, bölgeye iki adet feribot gönderilmesi konusunda talimat vermiştiniz. Bölgedeki vatandaşlarımız gelecek olan 2 feribotun ne zaman geleceğini merak ediyorlar. Bölgedeki yaz nüfusunu göz önünde bulundurduğumuzda ciddi bir hareketlilik yaşandığından bir an önce feribotların gelmesi  bölge halkını rahatlatacaktır.

 

-Malatya-Sivas kara yolunun 54+54’ünün ihale edildiğini biliyoruz. Ancak orası da yine KİK’(Kamu İhale kurumu)e takıldı.Bizim daha önce de yine Malatya’da yapmış olduğunuz yatırımların birçoğunda KİK  mevzuatı nedeniyle hizmetlerinin aksaması haddinden fazladır. Kamu İhale Kurumuyla alakalı yeni bir düzenleme yapmak imkân dâhilinde midir, değil midir? Yapılacak yeni bir düzenlemenin en azından hizmetin daha da süratli bir şekilde vatandaşlarımızla buluşmasına vesile olacağı düşüncesindeyim.

 

-Malatya Yeşilyurt-Adıyaman güzergâhı üzerinde yine onun projesi yapılmış, kısmen çalışmalarına başlanmıştı. O güzergâhta da eğer Malatya-Adıyaman istikametindeki yol yapılırsa ki o bölgede Çelikhan ilçemiz var, Adıyaman’ın ilçesi, büyük bir çoğunluğu Malatya’yla bağlantılarını sağlıyorlar. Yol yapım çalışmalarının hızlandırılması için desteklerinizi  bekliyoruz.

 

Milletvekili Şahin muhalefetin Malatya'nın hizmet alamadığı iddialarına da cevap vererek özetle şöyle konuştu:

 

Özellikle bizden önce 36 kilometre olan duble yola biz şu anda 264 kilometresini net bitirerek sahip olmuşuz.

 Karahan geçidi 1.900 metreli bir rakımdan tünel vasıtasıyla düşürülerek önümüzdeki günlerde hizmete girecektir.

Ayrıca yine Malatya-Sürgü-Erkenek güneye giden Kahramanmaraş güzergâhındaki tünelimizde başladı, bitmek üzere.

Şehir içerisinde yapılan alt geçitlerimiz şehir trafiğini ciddi ölçüde rahatlatmış durumda. 2013 Ocak ayında bitecek olan Battalgazi kavşağı trafiği daha da rahatlatacaktır.

 Afrika’dan Avrupa ve Asya’ya kadar 204 noktaya yapılacak uçuşlarda kayısı ikram edilecek. Bu anlamda Sayın Bakan'a desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum.

 

 

 

 


Bu haber : 2427 kez izlenmiştir

YorumlarHenüz hiç yorum yapılmamıştır.
 

gerekli

gerekli - yayımlanmayacak

yayımlanmayacak
Bu sayfa : 928129 kez ziyaret edilmiştir.

Bu sayfa : 986650 kez ziyaret edilmiştir.