Bu sayfa : 1105795 kez ziyaret edilmiştir.
31 Ocak 2013

Malatya ve kayısıyı anlattı
 

AK Parti Malatya Milletvekili ve TBMM Gurup yönetim kurulu üyesi Mustafa Şahin TRT AVAZ'da yayınlanan Stüdyo Avaz programına canlı yayın konuğu oldu.

  Programda Malatya'nın doğal zenginlikleri,sanayisi,yer altı kaynakları, yetiştirdiği devlet adamları ve özellikle kayısı konusunda açıklamalarda bulunan Şahin Malatya denilince kayısı, kayısı denilince de Malatya'nın akla geldiğini ve Malatya'nın dünya kayısı ihtiyacının çoğunu karşıladığını söyledi.

Türkiye'deki yaş kayısının yüzde 80'i, kuru kayısısının da yüzde 80-85'inin Malatya'da üretildiğini dile getiren Şahin, Malatya’nın her yıl ortalama 150-200 bin ton kayısı ürettiğini belirtti. 

Şahin kayısının Malatya ekonomisine ve istihdamına ciddi katkılar sunduğunu dile getirerek kayısının tanıtılması için Ankara’da tanıtım günleri, THY’de yolculara ikram edilmesi, tanıtım fonu vb. tanıtım amaçlı birçok çalışmanın yapıldığını dile getirdi.

Önümüzdeki süreçte okullarda ve kışlalarda kayısı tüketilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığıyla görüşmelerin devam ettiğini de söyleyen Şahin kayısının iç piyasada tüketilmesi için ciddi çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

  Kayısı ürünlerinin de program süresince stüdyoda yer aldığı programda Şahin kayısı çeşitlerinden de bahsederek kayısının faydalarını anlattı.

  Malatya'nın doğu ile batı, kuzey ile güney arasında bir kavşak konumunda olduğuna işaret eden ve Malatya’nın tarihsel gelişimi hakkında bilgi veren Şahin Malatya’nın kültürel mirasını üst üste koyup basamak yapsak Malatya’nın Beydağlarını aşacak kadar kültürel zenginliğe sahibiz diye konuştu.

Malatya’da turizm potansiyelinin yükseltilmesi için tanıtım amaçlı birçok faaliyet düzenlendiğini ifade eden Şahin Nemrut konusuna da değinerek Nemrut’un dünyanın ortak mirası olduğunu ve birçok turistin Malatya güzergahını kullanarak Nemrut’a gittiğini söyledi.

 Programda Malatya’nın yetiştirdiği devlet adamlarından da bahseden Milletvekili Şahin Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın Türkiye’ye ve Malatya’ya çağ atlatan bir lider olduğunu ve birçok hizmeti Türkiye’ye kazandırdığını söyledi.

 


Bu haber : 2529 kez izlenmiştir

YorumlarHenüz hiç yorum yapılmamıştır.
 

gerekli

gerekli - yayımlanmayacak

yayımlanmayacak
Bu sayfa : 962103 kez ziyaret edilmiştir.

Bu sayfa : 1022095 kez ziyaret edilmiştir.