Bu sayfa : 1070361 kez ziyaret edilmiştir.
06 Şubat 2013

Şahin Yeniköy’de
 

 AK Parti Malatya Milletvekili ve TBMM Gurup yönetim kurulu üyesi  Mustafa Şahin sorunların yerinde tespiti için gerçekleştirdiği köy ziyaretlerine devam ediyor.

Mustafa Şahin beraberindeki partililerle birlikte merkeze bağlı Yeniköy'ü ziyaret etti.

Köy muhtarı ve vatandaşlarla sohbet eden Şahin sorunları dinleyip tek tek not aldı.

Milletvekili Şahin burada yaptığı konuşmada köy ziyaretlerinde karşılarına çıkan sorunları yetkili kişilerle görüşerek çözüm aradıklarını ve bu sorunları Bakanlar ve Başbakanla görüştüğünü ifade etti.

Mustafa Şahin köyden kente göçün önlenmesi için bugüne kadar ciddi çalışmaların yapıldığını hatırlatarak en son Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'la ve bölge Milletvekilleriyle birlikte istişare toplantısı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Malatya'daki nüfusun 762 bini geçtiğini ve bunun 3'te 2'sinin şehirlerde yaşadığını söyleyen Şahin şunları söyledi:

Köyde yaşayan insanlarımızın göçünü durdurmamız lazım. Gidip şehirde asgari ücretle iş arayan binlerce insanımız var. Belki gidip arazisini sulasa arazisiyle biraz daha meşgul olmuş olsa şehirdeki hayattan daha da standardı yüksek gelir elde edecek.Onun için de önce 1- mazot desteğini 2- enerji desteğini 3- mutlaka su kaynaklarımızın göletlere dönüştürülmesi ve o susuz arazilerimizin suyla buluşmasına vesile olmamız lazım.Bu anlamda çalışmalarımız devam ediyor.

Bugüne kadar çok ciddi yatırımlar yaptık ve yapmaya  da devam ediyoruz.İnşallah bundan sonraki süreç içersinde de biz yine Su İşleri Genel Müdürümüzle görüştük.Onlar da fizibilite çalışması yapması noktasında bir talimat verdiler.Onunla alakalı biz tespitlerimizi yine kendilerini ilettik.Onlar da bölge müdürlüğü ve şube müdürlüğü vasıtasıyla su kaynaklarımızın yeterli olduğu havzalarının müsait olduğu ve jeolojik toprak analizleri yapılarak yapılabilecek göletler noktasında sayıyı artırmaktan yana olduklarını söylediler.Bunlar olursa inşallah köylerimiz yine cazibeli hale gelecektir.

Köylülerden ricasının arazilerinin suyla buluştuktan sonra kayısı dışında alternatif ürünlere de yönelmelerini istediğini söyleyen Milletvekili Şahin sözlerini şöyle tamamladı:

Bizler neslimizi  bir evladımızın üzerine bina etmeyiz.8- 10 kardeşiz.Birinin başına bir iş gelirse en azından diğerleri de bu ocağı söndürmesinler.Bu ocağı  tüttürsünler isteriz.Şimdi bizim de kayısımız yandığı zaman cebimize kuruş para girmiyor.Onun için kayısı dışında da ürünlerimizi ihmal etmeyelim. Daha önce kayısımızın dışında belki 8 10 çeşit  ürün elde ediyorduk.Farklı farklı ürünlerimiz vardı ama şu anda en basitinden köyde buğday kaynatılabilecekken şehirden alanlar var.Köyde sebze dahi ekmeyenler var.Onun için bizim yılın 12 ayında da mutlaka cebimize para getirecek ürünlere yönelmemiz lazım. Tarım il müdürlüklerimizde zaten yeterince rehberlik yapacak mühendislerimiz var.Sulanabilir arazimizin sayısını artırmamız lazım.Sulu tarımı biraz daha öne çıkarmamız lazım.Bu konuda  Bakanlıklarla Başbakanımızla görüşmelerimizi yaptık ve yapmaya devam edeceğiz.İnşallah bu bölgemizde de eğer bu konuda ciddi birtakım çalışmalar yapılıp da toprakların suyla buluşmasına vesile olursak duanızı almış oluruz.Temennimiz budur.

Vatandaşlar ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek Şahin'e teşekkür ettiler. 


Bu haber : 2244 kez izlenmiştir

YorumlarHenüz hiç yorum yapılmamıştır.
 

gerekli

gerekli - yayımlanmayacak

yayımlanmayacak
Bu sayfa : 928144 kez ziyaret edilmiştir.

Bu sayfa : 986665 kez ziyaret edilmiştir.