Bu sayfa : 1071363 kez ziyaret edilmiştir.
08 Şubat 2013

Beylerderesi baraj çalışmaları sürüyor
AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, beraberindeki partili yöneticiler ile birlikte Battalgazi ilçesini ziyaret etti. Ziyareti de ilk olarak Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ile görüşen Şahin, daha sonra Battalgazi Sulama Birliği Başkanı Cebrail Kabadayı’yı da ziyaret ederek, yeni görevinde başarılar diledi.

Battalgazi Sulama Birliği Başkanı Cebrail Kabadayı, birliğin önemli borç kalemlerini azalttıklarını belirterek, şuanda sadece bir kuruma borçlarının bulunduğunu ifade etti.


Milletvekili Şahin, bölgeye gelen sulama suyunun Medik Barajı’ndaki enerji maliyetine alternatif olarak Beylerderesi’ne baraj yapılması konusunda bir çalışma yürütüldüğünü söyledi. Beylerderesi’ne baraj yapılması konusunun hem Bakanlığa ve hem de DSİ Genel Müdürlüğüne iletildiğini anlatan Şahin, “Bizlere mastır planına bu projeyi aldıklarını ve önümüzdeki süreç içerisinde bunu değerlendireceklerini ifade ettiler. Bizim için en hayati konulardan birisi Beylerderesi üzerine yapılacak olan barajdır. Çünkü orada yaklaşık 6-7 ay binlerce metreküp su boşa akmaktadır” diye konuştu.
Şahin, TBMM Genel Kurulu’nda bu hafta yeraltı suları ile ilgili olarak bir yasa çalışmasının olacağını belirterek, “Yeraltı suları için açılan kuyulara saatlerin takılması ile ilgili bir takım endişeler var. Buradaki asıl amaç, kişinin kendi arazisi için ruhsatını almış olduğu artezyen kuyularının çalışması noktasında, eğer 50 dönümlük arazi için ruhsat alınmışsa, ancak 50 dönümlük arazi sulanabilecek. Bunun dışında ticari olarak yeraltında çekilen suyun başkalarına saat karşılığı satılmasının önüne geçmek için su saatleri takıldı. Kesinlikle su saatleri için vatandaştan para alınması noktasında en ufak bir çalışma yok. Kendisinin arazisini dışında eğer suyu verip, ticari amaçla kullanmaması için su saatleri takılmıştır” şeklinde konuştu.


Bu haber : 2568 kez izlenmiştir

Yorumlar


nidanur | 09 Mart 2013 19:48

baraja en fazla ne zaman başlanır? ve oradaki bahçe sahiplerine ne kadar ödeme yapılacak?rica ediyorum açıklarsanız


gerekli

gerekli - yayımlanmayacak

yayımlanmayacak
Bu sayfa : 928961 kez ziyaret edilmiştir.

Bu sayfa : 987667 kez ziyaret edilmiştir.