Bu sayfa : 1095486 kez ziyaret edilmiştir.
30 Mart 2013

Malatya’daki Madenler gün yüzüne çıkarılıyor
 

     AK Parti Malatya Milletvekili ve TBMM Gurup yönetim kurulu üyesi Mustafa Şahin TBMM genel kurulunda yaptığı gündem dışı konuşmada Malatya'daki  madenlerin gün yüzüne çıkarılması için yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

  Milletvekili Mustafa Şahin konuşmasında Malatya'nın yer altı ve yer üstü kaynakları bakımından çok zengin ve jeopolitik bir konuma sahip olduğunu belirterek Hekimhan ve Kuluncak ilçelerimizde Türkiye'nin önemli demir çelik rezervleri ile birlikte krom,toryum,florit,alçıtaşı,domolit ve kaplıca suyu bulunurken,Pütürge ilçemizde de dünyanın 2.büyük profilit madeni,altın,asbest,manganez yatakları mevcuttur diye konuştu.

 Akçadağ ilçesinde mermer,Darende ve Hekimhan ilçelerinde çimento,Yeşilyurt Şerefhan sahasında ise altın,Doğanşehir ve Arapgir ilçelerinde de manganez madeni bulunduğunu belirten Milletvekili Şahin konuşmasını şöyle sürdürdü:

Malatya ilimiz her ne kadar dünya kayısı başkenti olarak biliniyorsa da maden çeşitliliği açısından da madenlerin başkenti olma özelliğini de taşımaktadır. Özellikle 2002 AK Parti iktidarlarıyla birlikte mevcut madenlerimizin işletilmesi ve yeni sahaların tespit edilmesi için maden kanununda yeni düzenlemeler yapılırken bu alanlara yatırım yapacak firmalara da ciddi teşvikler verilerek madenlerimizin çıkarılıp işletilmesine büyük önem verildiğini görmekteyiz. Teşvikte 4.bölgede yer alan ilimizde stratejik öneme sahip olan maden işletmelerinde yatırım yapıldığında 5.bölge imkanlarından yararlanabilmektedirler.

Türkiye'nin demir çelik ithalatının , enerji ve makine ekipman ithalat’ından sonra 3.sırada yer alan bir ürün olduğunu dile getiren Şahin konuşmasını şöyle tamamladı:

 İlimizdeki demir rezervlerinin çıkarıldıktan sonra özellikle  pik demir ve uç demir'e dönüştürecek fabrikaların özel sektör tarafından yapılmaya başlamasıyla ,ülkemizin yıllardan beri ithal etmiş olduğu hurda demir ve demir-çelik  ürünlerini de durdurmuş olacaktır. Böylelikle Türkiye’nin  demir- çelik açığını kapatmakla birlikte , ülkemizin cari açığını azaltacak demir rezervlerine sahip olduğunu da burada bir kez daha belirtmek istiyorum.

İlimizdeki 2.önemli yeraltı kaynağı ise mermer’dir. İlimizde çıkan mermerler uç ürüne dönüştürülmeden direk ihraç edilmesi kaynak zayiatı oluşturmaktadır. Bu ürünlerin uç ürüne dönüştürülmesini gerçekleştirdiğimizde bu alanda yaşanan kaynak zayiatını da ortadan kaldırmış olacağız.

Özel sektörün ilimize yapmış olduğu yatırımlar ile birlikte, fizibilite çalışması yapan ve devam eden yatırımların bitmesiyle ilimizdeki istihdam probleminin çözümüne ciddi bir katkı sağlayacaktır.  

Yapılan tüm bu yatırımlar aynı zamanda kalifiye eleman ve ara eleman problemi açığını da ortaya çıkaracaktır. Bu problemlerin ilimizde yaşanmaması için teknik ve meslek liselerimizin mevcut ihtiyacı karşılayacak şekilde ilçe  ve il merkezlerine yapımını planlayarak hareket etmekteyiz.

 

İlimize yatırım yapan yatırımcıların karşılaşacakları altyapı problemleri demiryolu ve karayoluna ulaşımı kolaylaştırmak için yeni yollar yaparak ortaya çıkacak sorunlara önlem almakla birlikte;

  İlimizde bu alanda yatırım yapacak müteşebbislerimize yönelik tanıtım yapıp ,yardımcı olmak  için nisan ayı’nın son haftasında MTA Bölge müdürlüğümüz madenlerle ilgili bir sempozyum düzenleyecektir.

 Bu sempozyumdaki temel amacımız ise, ulusal ve uluslararası şirketlerin ilimize kalıcı yatırım yapmalarını teşvik etmektir.

İlimiz ve DAP bölgesindeki madenlerimizin sağlıklı bir şekilde incelenmesini gerçekleştirip,yeni yatırımcıları ilimize ve bölgemize  çekmek için 82 arkadaşımız ile birlikte meclis araştırma komisyonu kurulması için önerge verdik. Bu önergedeki temel amacımız ; Türkiye'nin enerji açığını kapatacak  maden rezervlerimizin   uç ürüne dönüştürülerek işletilmesidir.

 30 yıldır bölgeye yapılan eğitim,sağlık,ulaşım,barajlar,altyapı ve sanayi gibi birçok alanda  yatırım yapılmasına rağmen terör örgütünün buraya gelecek olan her türlü gelişmeyi  sabote edip, bölgenin yıllardan beri geri kalmışlığını sürdürmek için gayret içinde  olduğunu  hepimiz bilmekteyiz.

Bölge’de akan kanın durmasıyla beraber,  madenlerimizin  işletilmesiyle  ilimizin bölge ekonomisinin lokomotifi haline gelecek bir enerji merkezi olacağından kimsenin şüphesi olmasın.

 


Bu haber : 2457 kez izlenmiştir

YorumlarHenüz hiç yorum yapılmamıştır.
 

gerekli

gerekli - yayımlanmayacak

yayımlanmayacak
Bu sayfa : 952031 kez ziyaret edilmiştir.

Bu sayfa : 1011790 kez ziyaret edilmiştir.