Bu sayfa : 1095243 kez ziyaret edilmiştir.
17 Nisan 2013

Özal değişim ve dönüşümü getirmiştir
 

  AK Parti Malatya Milletvekili ve TBMM Gurup yönetim kurulu üyesi Mustafa Şahin TBMM Genel kurulunda yaptığı gündem dışı konuşmada 8. Cumhurbaşkanımız Merhum  Turgut Özal ve Hamit Fendoğlu'nu rahmet ve minnetle andığını belirterek Turgut Özal'ın değişim ve dönüşümü siyasetin gündemine getiren bir lider olduğunu söyledi.

 

Mustafa Şahin,Turgut Özal'ın Dünya’da uygulanan modern siyaset anlayışını Türkiye’de oturtmaya ve uygulamaya çalışıp klasik siyaset anlayışın paradigmasını tamamen değiştirdiğini ifade ederek şunları kaydetti:

"Temsili demokrasiden, katılımcı demokrasiye geçilmesinin yapı taşlarını döşeyerek milli iradenin hakimiyetini muktedir kılacak bir felsefeye sahipti. 21.yüzyıla doğru giderken,üç büyük temel hürriyeti geliştirmenin sımsıkı korumanın demokratik, uygar dünyanın önde gelen devletlerinden biri olmamızın vazgeçilmez şartı olduğunu görmeliyiz. Bunlar düşünce, din ve vicdan hürriyeti ve teşebbüs hürriyetidir. Enerji,Telekomünikasyon, Ekonomi Politikaları, Dış Ticaret gibi alanlarda çok önemli gelişmelerin önünü açmıştır. Anayasa Reformu, Başkanlık Sistemi,Özelleştirme,Eğitim,Sağlık ve Güvenlik Reformu gibi birçok plana da ömrü vefa etmedi"

Özal'ın İslami kimliği evrensel değerlerle uzlaştıran bir lider olduğunu vurgulayan Şahin  "İnsanımıza İman,Özgürlük ve Bilim’in ışığında kendi kapasitesini gün ışığına çıkarma imkanı sağladı. Özal; Devleti ve özel sektörü çok iyi tanıyan, Yüzünü topluma dönen halkın içinden gelen, halkın yanında imajını veren düşünce ve aksiyon adamıydı. ANAP 20 mayıs 1983’te kuruldu.45.hükümet 6 kasım 1983’te seçim kazandı.400 milletvekilinin 211 milletvekilini aldı. 1987 seçimlerinde ise 292 milletvekili alarak 46. Hükümeti kurmuştur.1988 yılında 2.kongre’de Kartal Demirağ‘ın kendisine yapmış olduğu suikastten hemen sonra kürsüye Allah’ın verdiği canı ondan başka alacak yoktur,diyerek dik bir duruş sergilemiştir.21 Ekim 1991 seçimlerinde Demirel herkese 2 Anahtar (ev- araba) vaadiyle iktidara gelmiştir. Vermezsem siyaseti bırakırım demesine rağmen 533.günde Turgut Özal hayatını kaybetmiştir" şeklinde konuştu.

Siyasi rakipleri,1991 genel seçimleri öncesi Özal’a karşı eleştirilerini daha da arttırmış kör kuruşun hesabını soracağım ve elimde kostakos dosyaları var, Başbakan olunca açıklayacağım ve hesabını soracağım diyerek Özal’ı eleştirenler, Basın ve Tüsiad’ı da yanına alarak eleştirinin dozunu bugün olduğu gibi o günde arttırdıklarını hatırlatan Milletvekili Şahin " Fakat kendileri iktidara geldiklerinde ülkeyi borç batağına sürükleyerek, çok kötü birşekilde yönetmişlerdir. Tabuları Yıkarak Cesur, Kemikleşmiş Yargılardan Uzak Değişime,Yeniliğe açık bir bakış açısıyla olaylara bakıyordu. Siyasette reformcu kişiliğiyle öne çıktı. Türkiye’yi dönüştüren yapısal reformlara imza attı. Yerleşik kuralları alt üst etti.21.Yy Türklerin ve Türkiye’nin yüzyılı olacaktır, diyerek öngörüsünü ifade etmiştir. Özal hayatını millete adamış ve bu uğurda da hayatını kaybetmiştir ifadelerini kullandı.

Sivil, Demokrat,Dindar Cumhurbaşkanı, hem Turgut Özal’ın siyasi kişiliğini hem de Türk toplumunun bir Cumhurbaşkanında görmek istediği özellikleri anlatıyordu diye konuşan Şahin özetle şunları kaydetti:

 "En son gelişme Turgut Özal’ın zaman aşımına kısa bir süre kala Ankara 13. Ağır ceza mahkemesinin hazırlanan iddianameyi kabul etmesiyle zaman aşımı tehlikesinin önüne geçilmiş oldu.1993 yılı hem terör örgütlerinin hem de devlet içindeki derin örgütlerin katliam yılı olmuştur. 24 ocak Uğur Mumcu ‘nun bomba ile öldürülmesi, 5 Şubat eski Maliye Bakanı Adnan Kahveci’nin trafik kazası sonucu ölmesi, 17 Şubat Jandarma Genel Komutanı hemşehrimiz Eşref Bitlis Paşa’nın uçağının düşmesi, 23 Mayıs Bingöl –Elazığ karayolunda 33 silahsız Mehmetçiğimiz şehit edilmesi, 2 Temmuz Sivas Madımak otelinin ateşe verilmesi sonucu 37 kişinin ölmesi, 5 Temmuz Erzincan Başbağlar’da 33 kişi öldürülmesi,4 Eylül’de DEP Milletvekili Mehmet Sincar öldürülmesi, 22 Ekim Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın  Şehit edilmesi, 25 Ekim Erzurum Yavi’de 35 kişinin öldürülmesi,

4 Kasım Cem Ersever’in öldürülmesi gibi sayacağımız 45  olayın 1993 ‘te gerçekleşmesi tesadüflerden  uzak olsa gerek...

 

 


Bu haber : 2392 kez izlenmiştir

YorumlarHenüz hiç yorum yapılmamıştır.
 

gerekli

gerekli - yayımlanmayacak

yayımlanmayacak
Bu sayfa : 951791 kez ziyaret edilmiştir.

Bu sayfa : 1011547 kez ziyaret edilmiştir.