Bu sayfa : 1095299 kez ziyaret edilmiştir.
12 Ekim 2013

75.000 dönüm arazi sulanacak
  AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin Beylerderesine baraj yapılması konusundaki ısrarlı girişimlerini sürdürüyor.

  Milletvekili Mustafa Şahin,DSİ Bölge Müdürü Ömer Faruk Yiğitsoy,AK Parti İl Başkan vekili Hakan Kahtalı,Battalgazi Sulama Birliği Başkanı Cebrail Karadayı ve daire müdürleri ile birlikte Beylerderesi viyadüğünden  Şahnahan regülatörüne kadar olan kısımda incelemelerde bulundu.

  Şahin incelemeler sırasında yaptığı değerlendirmede "Şahnahan regülatörünün olduğu yerdeki rakım 850 metre,şu an Yarımcahan tarafında herdi tepesinin rakımı da 800 metre.50 metre kadar yükseklik farkı var.Çağımızda kullanılan kapalı sistemle götürülmesinde herhangi bir engel yok.Arazi yapısı müsait.Bu bölgede baraj yapılabilirse 75.000 dönüm sulanabilir arazi var.Battalgazi sulama birliği sahası içinde yer alan kısmında da sıkıntı sona erecek. Bunun 15.000'ini vatandaşımız kendi imkanlarıyla suluyor.Ancak enerji maliyeti yüksek olduğu için cazibesiyle gelecek bir suya  çiftçilerimizin acilen ihtiyacı   var. Vatandaşımıza yapmış olduğumuz ziyaretlerde de bu konu sıklıkla gündeme getiriliyor.Bu sıkıntıların giderilmesi için göletler yapılması gerekiyor. Bu bölgede yapılabilecek en mükemmel yer Beylerderesinin olduğu yer.Beylerderesine böyle bir göletin yapılabilmesi durumunda Yarımcahan'dan Şişman'a kadar olan bölgedeki arazilerin hepsini sulama imkanı olur.Beylerderesine gölet yapılabilirse Ekim ayından itibaren Haziran'ın başına kadarlık 7 8 aylık dönemde  saniyede 3-4 bin litre su boşa gidiyor. Havza mükemmel,arazi fazlasıyla var.Onun için  Beylerdesine birden fazla gölet yapabilirsek  bölge için yapılabilecek en hayırlı işlerden bir tanesi  gerçekleşmiş olur.. Baraj yapılması için gerekli olan havza,sulanabilecek alan ve yeterli su kaynağı var. Münbit arazilerin varolduğu  bölgeyi göz ardı etmeden çalışmanın bitirilmesi gerekiyor.ÇAT Barajından buraya kadar gelen kaynak sularının tamamı ve çalışmaları proje aşamasında olan 17 milyon metreküplük İnek pınarında yapılacak gölet projesi tamamlanmak  üzere.Bu projeler gerçekleşirse Malatya'nın kuzey kısmında olan bölgeler rahatlamış olacak" ifadelerini kullandı.

Şahin sulama göletleri ile ilgili 3 gün önce Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile görüştüğünü ve gölet konusunda çalışmaların hızlandırılması için Bakan Eroğlu'nun yetkililere talimat verdiğini söyledi.

Milletvekili Mustafa Şahin Bakan Eroğlu'nun yakın zamanda Malatya'ya bir dizi inceleme için geleceğini de kaydetti.

DSİ Bölge Müdürü Ömer Faruk Yiğitsoy ise bölge müdürlüğü yetkilileri olarak Malatya Milletvekilimiz Sn. Mustafa Şahin'in bugün bizleri Malatya'ya davetiyle burada bulunuyoruz.Daha önce incelemelerde bulunduğumuz bölgelerde yeniden bir inceleme yapacağız. Şahnahan regülatöründen Beylerderesi köprüsüne kadar olan  12,5 kilometrelik bölgede  yeniden bir inceleme yapacağız.Suyu ve havzayı etkili bir şekilde kullanmak için birden fazla gölet yapılması için proje çalışmalarını hızlandırdık diye konuştu.

 

 

 


Bu haber : 2370 kez izlenmiştir

YorumlarHenüz hiç yorum yapılmamıştır.
 

gerekli

gerekli - yayımlanmayacak

yayımlanmayacak
Bu sayfa : 951847 kez ziyaret edilmiştir.

Bu sayfa : 1011603 kez ziyaret edilmiştir.