Bu sayfa : 1095311 kez ziyaret edilmiştir.
12 Kasım 2013

Vakıf eserleri ayağa kaldırılmalı
AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin AK Parti adına Plan Bütçe komisyonunda yaptığı konuşmada  Vakıflar genel müdürlüğü tarafından 2003-2013 yılları arasında 2 milyar 600 milyon liralık yatırım yapıldığını söyledi.

2003 yılında restore edilen vakıf eseri sayısının yılda 10,15 taneyi geçmezken Vakıflar genel müdürlüğü tarafından restore edilen vakıf eseri sayısının şu anda 4 bine yaklaştığını ifade eden Şahin Vakıflar Genel Müdürlüğünün, yöneticileri hayatta olmayan 42 bin vakıf adına ülkemiz genelinde yatırım yaptığını ve vakıf eserlerini restore ettiğini ifade etti.

Milletvekili Mustafa Şahin konuşmasında Malatya'daki vakıf eserlerinin de ayağa kaldırıldığını ifade ederek  Başbakan yardımcısı Bülent Arınç'tan Battalgazi'de bulunan Hazreti Mevlânâ, İbni Arabi ve Sadettin Konevi hazretlerinin de orada hizmet vermiş olduğu Şahabe_i Şura ve Şahabeyi Kübra medreselerinin yeniden ayağı kaldırılması için destek istedi.

Vakıflar Genel Müdürlüğü, vakıf kökenli cami, han, hamam, medrese, bimarhane, kervansaray gibi vakıf eserlerinin onarımlarının ve korunmasının sağlanmasının yanı sıra bu eserlerin her birinin içlerinde yer alan taşınabilir vakıf kültür varlıklarını da korumaktadır diyen Şahin sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yıllar boyunca kapalı kapılar ardında bırakılmış bu eserler bugün sanatseverlerle tarih ve kültürümüze ilgi duyan vatandaşlarımızla buluşturulmakta, eserler en yüksek güvenlik önlemleriyle korunan müzelerde güven içinde tutulmaktadır.Bununla beraber, vakıflara ait tarihî belge ve dokümanlar da dilimize çevrilmiş ve koruma altına alınmıştır. Yazılı basılı pek çok eser de yayınlayan Genel Müdürlük bu çerçevede vakıf konusunda önemli bir akademik arşivinde sahibi olmuştur. Vakıflar Genel Müdürlüğünce kültürel zenginliğimizi korumak ve gelecek nesillere aktarabilmek adına yapılması zorunlu koruma ve iyileştirme çalışmaları için nitelikli ve sahasında uzmanlaşmış tarihçi ve teknik elemanlar yetiştirmek amacıyla Fatih Sultan Mehmet Üniversitesinin açılmasıyla da bu alandaki mevcut boşluk doldurulmuş oldu."

Milletvekili Mustafa Şahin konuşmasında RTÜK'ün yapmış olduğu çalışmalar ve TRT'nin bütün kanallarının ailecek izlenecek bir yayın kalitesine sahip olduğunu ve vatandaşların bu anlamda teşekkür ettiklerini ifade etti.

Konuşmasında Kerbela olayı ve içerisinde bulunduğumuz Muharrem ayının önemine de değinen Şahin bütün şehitlere Allah'tan rahmet diledi.

 

 

 


Bu haber : 2044 kez izlenmiştir

YorumlarHenüz hiç yorum yapılmamıştır.
 

gerekli

gerekli - yayımlanmayacak

yayımlanmayacak
Bu sayfa : 951859 kez ziyaret edilmiştir.

Bu sayfa : 1011615 kez ziyaret edilmiştir.