Bu sayfa : 1070378 kez ziyaret edilmiştir.
29 Şubat 2012

Vergi bilincini yeni nesillerimize benimsetmeliyiz
 

 

           

        Her yıl şubat ayının son haftası yurt çapında, vergi bilincini toplumun tüm kesimlerine ve özellikle yeni yetişen nesillerimize benimsetmek, vergiyi gönüllü olarak ödeme alışkanlığını artırmak amacıyla vergi haftası olarak kutlanmaktadır.    

        Bildiğiniz gibi, ülkemizin ekonomik ve mali yönden güçlendirilmesinde en temel kaynağımız vergidir. Vatandaşlarımızın da bu bilinçle hareket ederek vergisini vermesi ve ülkemizin kalkınmasına kendi imkanları ölçüsünde katkıda bulunması ülkemizin geleceği açısından büyük öneme sahiptir.

        Mükellef odaklı hizmet anlayışı çerçevesinde hizmet sunumunda mükelleflerin beklenti ve ihtiyaçlarına öncelik veren gelir idaresi başkanlığı, vatandaşlarımızın işlemlerini kolaylaştırarak değerli katkılarını sürekli kılmak üzere sunulan hizmet kalitesini yükseltmek için çalışmaktadır.

        9 yıllık iktidar dönemimizde vergi alanında yapılan reform ve yeniliklere baktığımızda;

        Yeni kurumlar vergisi kanunu ile mevzuat sadeleştirildi ve oransal değişiklik neticesinde kurumlar vergisi yükü yüzde 33’ten yüzde 20’ye indi. Yeni teşvik sistemiyle kurumlar vergisi oranında indirim sağlanmış, KOBİ’lerin birleşmelerini teşvik amacıyla birleşme sonucu ortaya çıkan karlar kurumlar vergisinden istisna edilmiştir.

        Gelir vergisi kanununda yapılan değişikliklerle asgari geçim indirimi müessesesi sisteme dahil edilerek istihdam üzerindeki vergi yükü azaltılmıştır. Bunun yanı sıra devam eden gelir vergisi kanununun yeniden yazılması çalışmaları sonucunda sadeleşmiş ve daha işlevsel bir sistem oluşturulacaktır.

        Elektronik hizmetlerin kapsamı genişletilerek mükelleflerin vergi ile ilgili işlemlerini en kısa sürede ve en az maliyetle yapmaları sağlanmıştır. Bu kapsamda kdv iadesi işlemleri dahil birçok işlem elektronik olarak yapılabilmektedir.

               Kayıt dışı ekonomiyle mücadele kapsamında kayıt dışı ekonomiyle mücadele stratejisi eylem planı etkin olarak yürütülmüştür. Ayrıca vergi kayıp ve kaçağını azaltmak amacıyla risk analiz merkezi devreye sokulmuştur.

        Vergisel konularda telefonla danışmanlık hizmeti veren vergi iletişim merkezi bünyesinde vergi kayıp ve kaçağına ilişkin ihbarların tek bir merkezden alınması ve sonuçlandırılması için ihbar yönetimi oluşturulmuştur.

        Kısa mesaj bilgilendirme servisi ile haber bildirim aboneliği, motorlu taşıt vergisi hesaplama ve borç sorgulama, trafik para cezası borcu sorgulama hizmetlerinin cep telefonu aracılığıyla yapılması sağlanmaktadır.

        Standart hizmet ve şeffaf yönetim anlayışı çerçevesinde mükelleflerin vergiye uyum maliyetini azaltacak olan özelge otomasyon sistemi 2010 yılında kurulmuştur. Bugün için 3 binden fazla örnek özelge sistemde mükelleflerin hizmetine sunulmuştur.

                      Vergiye gönüllü uyumunu sağlamak ve hizmet kalitesini artırmak yönünde yapılan bu çalışmalar neticesinde son yıllarda tüm dünyayı etkisi altına alan küresel ekonomik krize rağmen 2011’de vergi gelirlerimiz tahminlerin üzerine çıkarak bir önceki yıla göre %20.5 oranında artışla 250 milyar TL’ye ulaşmıştır. Böylece, 2003 yılında 85 milyar TL olan ve genel bütçenin % 85’ini karşılayan vergi gelirlerimiz hayata geçirilen reformlar sonrasında büyük artış göstermiştir. Bununla paralel olarak da kamuya sunulan hizmetlerin miktar ve türünde artışlar gerçekleştirilebilmiştir.

        Vergi alanında yaşanan bu olumlu gelişmeler ve vergi haftası vesileyle; ödediği vergilerle ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan tüm mükelleflerimizin ve gelir idaresi başkanlığı çalışanlarının vergi haftasını kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum .

                                    


Bu haber : 2798 kez izlenmiştir

Yorumlar


Ömer sancak | 23 Mart 2012 22:25

Verginin toplumumuzda kutsal sayılması bu başarılara sermaya olmuştur diye tahmim ediyorum ancak vergi birçok alanda vatandaşın sırtına binen ağır bir yük oluyor ne yazıkki.. vergi oranlarının imkanlar sınırı içerisinde düşürülmesi ve boylece vergi kaçakçılığının engellenmesi ve verginin sevdirilmesi mümkün değil midir acaba?


gerekli

gerekli - yayımlanmayacak

yayımlanmayacak
Bu sayfa : 928161 kez ziyaret edilmiştir.

Bu sayfa : 986682 kez ziyaret edilmiştir.