Bu sayfa : 1070312 kez ziyaret edilmiştir.
01 Mart 2012

Malatyanın Kültürel Yapısı ve Nemrut
SAYIN BAŞKAN

MİLLETVEKİLLERİ

MALATYA’NIN DEVLET GELENEĞİ VE KÜLTÜREL YAPISI İLE İLGİLİ GÜNDEM DIŞI SÖZ ALMIŞ BULUNUYORUM YÜCE MECLİSİ SAYGIYLA SELAMLIYORUM.

MALATYA DOĞU İLE BATI ARASINDA GEÇİŞ GÖREVİ YAPAN, DÜNYA KAYISI BAŞKENTİ OLAN BİR İLİMİZDİR. EĞİTİM, SAĞLIK, SANAYİ, KÜLTÜR, ULAŞIM VE TURİZM ALANINDA HER GEÇEN GÜN KABUĞUNU KIRIP BÜYÜYEN VE GELİŞEN; ÖZELLİKLE AKPARTİ İKTİDARLARIYLA BÜYÜMEYİ VE GELİŞMEYİ SAĞLIKLI VE PLANLI SÜRDÜRDÜĞÜ İÇİN ÇEVRE İLLERDEN DE CİDDİ BİR GÖÇ ALMAKTADIR.

DÜNYA’DA EN ÇOK KARACİĞER NAKLİ’NİN YAPILDIĞI TURGUT ÖZAL TIP MERKEZİNE SAHİP OLMAMIZ BİZİ SAĞLIK TURİZM’İ NOKTASINDA YABANCI ÜLKELERDEN TERCİH EDİLEN BİR İL KONUMUNA GETİRMİŞTİR. ADRESE DAYALI NÜFUS SAYIMINDA BÜYÜKŞEHİR OLMAK İÇİN GEREKEN NÜFUS KRİTERİNİ DE AŞMIŞ BULUNMAKTAYIZ. İLİMİZDE ASLANTEPE’DE YAPILAN KAZILARDA, ÇOK SAYIDA TAŞTAN VE PİŞMİŞ TOPRAKTAN DAMGA MÜHÜRLERİ İLE PİŞMEMİŞ TOPRAK MÜHÜR BASKILARI BU YÖRELERİN ÖNEMLİ BİR TİCARET VE YERLEŞİM YERİ OLDUĞUNU BELGELEMEKTEDİR.

ÖZELLİKLE ANADOLU’DA İLK ŞEHİR DEVLETİNİN KURULDUĞU , İLK DEVLET BÜROKRASİSİNİN VE İLK MUHASABE KAYITLARININ TUTULDUĞU YERDİR.

 

MALATYA : HİTİTLER, ASURLAR, MEDLER, PERSLER, ROMA, BİZANS, BÜYÜK SELÇUKLU DEVLETİ, DANİŞMENTLİLER, ANADOLU SELÇUKLU DEVLETİ, DULKADİROĞULLARI VE OSMANLI İMPARATORLUĞUNUN HAKİMİYETİNDE BULUNAN

DAR-UL RİFA (MUTLULUK VE HUZUR) ŞEHRİDİR.

DEĞERLİ MİLLETVEKİLLERİ

MALATYA’DA BİRÇOK DEVLETİN VE İMPARATORLUĞUN İKAME ETMESİ SONUCU O DÖNEMDEN KALAN BİR ÇOK ESER MALATYA HALKI TARAFINDAN KORUNUP , AK PARTİ İKTİDARLARI DÖNEMİNDE ONARILMIŞTIR.

GEÇEN HAFTA BURADA MALATYA HALKININ YETERLİ KÜLTÜREL BİLİNCE SAHİP OLMADIĞINI İFADE EDENLERE , TARİHİ ESERLERİN TAŞLARINI EV YAPMAK YA DA DEĞİRMEN TAŞI YAPARSINIZ DİYE İMADA BULUNANLARA MALATYA, TARİHİ ESERLERİNE SAHİP ÇIKARAK CEVAP VERMEKTEDİR.

 

MALATYA’NIN KÜLTÜREL HAYATINA BAKTIĞIMIZDA:

SELÇUKLULAR DÖNEMİNDE ŞAHABE-İ KÜBRA VE ŞAHABE-İ ŞURA MEDRESELERİNİN YAPILDIĞI ,

NİYAZİ MISRİ , SOMUNCU BABA,MUHİTTİN ARABİ VE MEVLANA’NIN HOCASI SADETTİN KONEVİ GİBİ GÖNÜL ADAMLARININ YETİŞTİĞİ, OSMANLI DEVLETİNE EN ÇOK PAŞA YETİŞTİREN ,

TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NE İKİ CUMHURBAŞKANI VE İKİ BAŞBAKAN YETİŞTİREN,,

DÜNYACA ÜNLÜ BİLİMADAMLARI İLE MİLLETİN GÖNLÜNDE TAHT KURMUŞ OLAN SİNEMA,TİYATRO VE SES SANATÇILARININ YETİŞTİĞİ,

BUGÜN, KÜRT VATANDAŞLARIMIZIN KÜLTÜREL MİRASINI KORUMAK VE SÜRDÜRMEK İÇİN TRT TARAFINDAN KÜRT YAZAR AHMET HANİ’NİN ESERİ OLAN MEMO-ZİN FİLMİNİN TARİHİ VE DOĞAL GÜZELLİKLERE SAHİP ARAPGİR İLÇEMİZDE ÇEKİLDİĞİNİ BELİRTMEK İSTİYORUM.

MALATYA’NIN KÜLTÜREL ZENGİNLİKLERİNİ MERDİVENİN HER BASAMAĞINA YAZSAK, BEYDAĞLARINDAN NEMRUT’UN ZİRVESİNE KADAR YOL OLUR. MALATYA’NIN KÜLTÜREL BİLİNÇ VE ŞUURDAN YOKSUN OLDUĞUNU SÖYLEYENLERİ BU KÜLTÜREL ZENGİNLİKLERİ GÖRMELERİ İÇİN MALATYA’YA DAVET EDİYORUM.

 

 

 

DEĞERLİ MİLLETVEKİLLERİ

1954 YILINA KADAR BERABER VE KARDEŞÇE YAŞADIĞIMIZ ADIYAMAN İLİMİZ İLE KÜLTÜREL, FOLKLORİK, SOSYAL, EKONOMİK, AİLE BAĞLARIMIZIN HALEN DEVAM ETTİĞİNİ ADETA ET VE TIRNAK GİBİ OLDUĞUMUZU BURADA BELİRTMEK İSTİYORUM. DÜNYA’NIN ORTAK KÜLTÜR MİRASI OLAN NEMRUT ÜZERİNDE İKİ İL ARASINDA POLEMİK YARATARAK BİR PROBLEM VARMIŞ GİBİ GÖSTERMEK, HER İKİ İLİMİZİN İNSANLARINA EN BÜYÜK HAKSIZLIK OLUR.

HEPİMİZİN AMACI, UNESCO TARAFINDAN 1987 YILINDA DÜNYA KÜLTÜR MİRASININ ORTAK DEĞERİ OLARAK KABUL EDİLEN NEMRUT’UN DÜNYA’YA TANITIMINI DAHA İYİ YAPARAK, BURAYA GELEN TURİST SAYISINI ARTTIRMAKTIR. HİÇBİR TURİST KÖR NOKTA OLAN ÇIKMAZ BİR YOLA GİRMEK İSTEMEZ. ONUN İÇİN MALATYA’DAN GELEN TURİSTLERİN ADIYAMAN ÜZERİNDEN, ADIYAMAN’DAN GELEN TURİSTLERİN DE MALATYA GÜZERGAHINDAN DEVAM EDEREK, FARKLI YERLERİ, VE ZENGİNLİKLERİMİZİ GÖRMELERİNİ SAĞLAMAK TEMEL AMACIMIZ OLMALIDIR.

GEÇMİŞ DÖNEMLERDE İNSANLAR ARASINDA BÖLGESEL, IRKSAL, DİNSEL VE KÜLTÜREL DEĞERLERLE AYRIMCILIĞI KÖRÜKLEYİP SİYASİ HÜKÜMRANLIK PEŞİNDE OLMAYA ÇALIŞAN ZAMANIN FİRAVUNLARI, ŞEDDATLARI VE NEMRUTLARININ O GÜNÜN İNSANLARINA NE TASLADIKLARI VE İNSANLARIMIZ TARAFINDAN NASIL YAD EDİLDİKLERİNİ GAYET İYİ BİLMEKTEYİZ. BUGÜN İSE SİYASİ SORUMLULUK ÜSTLENMİŞ ŞAHSİYETLER OLARAK İKİ GÜZEL ŞEHRİMİZİN NADİDE İNSANLARININ, BİRLİK VE BERABERLİK DEĞERLERİNİ GELECEK KUŞAKLARA AKTARILMASINI SAĞLAMAK BİZİM GÖREVİMİZ OLDDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM.

UNUTULMAMALIDIRKİ İNSANLARIN RENKLERİ, DİLLERİ VE HAYALLERİ NAKADAR FARKLI OLURSA OLSUN GÖZYAŞLARI HEP AYNIDIR.


Bu haber : 3464 kez izlenmiştir

Yorumlar


bilal | 09 Mart 2012 13:19

sayın vekilimizin ülkemizin ve ilimizin tarihi ve kültürü hakkındaki engin bilgisi bizi gururlandırmıştır. bu milletin tarihi süreç içerisindeki yaşantısı ile bugün yaşadığı olayları anlamak ve çözmek ancak vekilimize kulak vererek çözülebilir.

hüseyin çulha | 02 Mart 2012 17:19

hocam tek cümleyle özetlemiş olayı\'\' UNUTULMAMALIDIRKİ İNSANLARIN RENKLERİ, DİLLERİ VE HAYALLERİ NAKADAR FARKLI OLURSA OLSUN GÖZYAŞLARI HEP AYNIDIR\'\'


gerekli

gerekli - yayımlanmayacak

yayımlanmayacak
Bu sayfa : 928095 kez ziyaret edilmiştir.

Bu sayfa : 986616 kez ziyaret edilmiştir.