Bu sayfa : 1071343 kez ziyaret edilmiştir.
07 Mart 2012

Kadın haklarını daha da iyileştirmek için hükümetimizin çalışmaları devam ediyor
 

  8 Mart Dünya Kadınlar günü, kadın haklarının kazanılmasına nerelerden başlandığı ve hangi aşamalardan geçilip bugünlere gelindiğinin hatırlanması için özel bir gündür.

  Kadınlarımız, sosyal hayatın her aşamasında yer alan fedakarca davranmasını bilen, yarınlarımızın teminatı olan gençlerimizi yetiştiren ve hiçbir fedakarlıktan kaçınmayarak mücadeleyi kendilerine misyon edinmiştir.

 AK Parti iktidarları döneminde, ekonomi, sağlık, hukuk, insan hakları, ulaşım, eğitim, kültür ve turizm gibi alanlarda yapmış olduğumuz devrim niteliğindeki çalışmaları kadınlara verilen haklar noktasında da görmekteyiz.

 Daha önce icracı Bakanlık olmayan Aile Bakanlığı bu dönemde yeniden yapılandırılarak icracı bir bakanlık haline getirilip toplumun ana unsurlarını oluşturan aile ve kadın’ın sosyal, ekonomik, sağlık gibi birçok alanda çalışmaların yapıldığını görüyoruz.

 AK Parti döneminde kadına yönelik yapılan icraatlardan bazılarına baktığımızda şunları rahatlıkla görebilmekteyiz:

-Çalışan kadınlarımızın yükünü hafiflettik.

-Engelli çocuğu olan anneye 5 yıl erken emeklilik hakkı tanıdık.

- Sigortalı kadın’a (iki çocuğa kadar) her bir çocuk için çalışamadığı 2 yılı dışarıdan ödeyerek emekli olma imkanı getirdik.

-          Çalışan kadınların vefatlarında hak sahibi eş, çocuk ve anne babasına ölüm aylığı bağlamaya başladık.

-          Eşi vefat eden ve sosyal güvencesi olmayan kadınlara aylık 250 TL maaş verilecek.

-           Bağımsız çalışan kadınlar için ilk olan sigorta kapsamında emzirme ödeneği, gebelik halinde 16 haftalık iş görmezlik ödeneği analık yardımı olarak ödemeye başladık.

-          Hamile ve doğum yapan memur ile engelli memura nöbet ve gece vardiyası muafiyeti getirdik.

-          Süt izni süresini arttırdık.

-           Gelir vergisi kanunununda 2007 yılında yaptığımız değişiklikle kadınlarımızın ev içinde imal etttikleri ürünleri işyeri açmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarınca geçici olarak belirlenen yerlerde satışa sunmaları halinde elde ettikleri gelirlerinin vergiden muaf tutulmasını sağladık.

-           Kadına pozitif ayrımcılık tanıdık.

-           Şiddete uğrayan kadın ve çocuklara danışmanlık veren alo 183 hattını açtık.

-           Şiddete uğrayan kadınlara hizmet vermek amacıyla nüfusu 50 bini geçen belediyelere sığınma evi açma yükümlülüğü getirdik.

-          Kadın girişimciliğinin teşvik edilmesi ve yoksulluğun önlenmesi için valiliklerce mikro kredi uygulamaları başlattık.

-           Kadın istihdamını arttırmak için hazırladığımız istihdam paketiyle 18-29 yaş arası kadınlara ait SGK işveren priminin 5 yıl boyunca karşılanmasını sağladık.

-           Kadınların temsil edilme oranlarını arttırdık.

-          Engelli ve özürlü çocukları olan annelere evde bakım ücreti vermeye başladık.

-           Ağır ve yatalak hastalar için evde bakım çalışmalarını başlatıldı.

 Türkiye’de kadınların yaşam standartlarını yükseltmek ve kadın haklarını daha da iyileştirmek için hükümetimizin çalışmaları devam etmektedir.


Bu haber : 3005 kez izlenmiştir

Yorumlar


bilal | 09 Mart 2012 12:59

Kadın hakları konusunda toplumun giderek hassasiyetlerini kaybettiği bir dönemde Ak Partinin çalışmaları ülkemiz için önemlidir. Sayın vekilin çalışmalrında başarılar diler, ülke ve insanı için yapılan çalışmalarında başarılar dilerim...


gerekli

gerekli - yayımlanmayacak

yayımlanmayacak
Bu sayfa : 928941 kez ziyaret edilmiştir.

Bu sayfa : 987647 kez ziyaret edilmiştir.