Bu sayfa : 1071377 kez ziyaret edilmiştir.
17 Mart 2012

Bedr’in aslanları olan şehitlerimizi ve şanlı ecdadımızı minnet ve saygıyla bir kez daha anıyoruz
                                      

  Çanakkale , bağımsızlığımızı milli karakterimizin değişmez parçası olarakbütün Dünya’ya  gösterdiğimiz vebizden  kat be kat güçlü olan düşmanlarımızı Çanakkale geçilmez! diyerek bozguna uğratıp yazdığımız birgerçektir.

 

Çanakkale ne bir destan ne de bir efsane O bir gerçek. İsimsizkahramanların toprağı. Bucak bucak yurdun her köşesinde tek bir amaç uğrundaşehit ve gazi olmak için gelenlerin vatanı. Bağımsızlığı atardamarı sayanların,eşitliğe ,adalete ,özgürlüğe düşkün olan aşıkların cennetidir .Çanakkale  bağımsızlığımızın altın anahtarıdır.

Çanakkale bir anahtardın ya sen geleceğin istiklaline açılacak ya da düşmanınkolundan teslim olduracak. Ya özgürlüğü tattıracaktın yurduma ya dakarartacaktın Dünyamızı büyük kara bulutlarla.

18 Mart günü dayandığında kapıya, yurdun her köşesi doğusu batısı kuzeyi güneyibir oldu tek yürek tek can tek kılıç koştu Çanakkale’ye. İnsan için en önemlivarlığı canıdır ya hani onlar o canı Çanakkale’ nin alacağını bile bile sadecetek düşünce “Vatan Sağ Olsun” diye gittiler. Damarında asil kanı taşıyan hiçbirinsan Anadolu’ da kalmadı. Hepsi Çanakkale’ ye , koştular. Üniversitelerboşaldı ev bark boşaldı. Gelibolu Anafartalar  Conkbayırı canlandı. Kurtarıcılarını gördükçecanladı. Toprağını havasını suyunu onlara adadı. Laleler açtı. Uzatıp boynunukana, çiçekleri hesaplayamadı bile metrekareye kaç mermi düştüğünü. Üzerinedüştü tek tek Ali ,Ahmet, Hasan, Mehmet. İsterdi ki laleler düşen bedenleredeğil O yiğitlerin sevgili saçlarına takılsın… Karışmasın kokusu kankokusuna…Mektuplarda dolaşsın.

Yarım kaldı nameler söylenememiş sözler yarım kaldı. Duvaklar kalktı sandığa okulbahçeleri boşaldı. Özgürlüğün şiirini okuyacaktı koca vatan bir ağızdan.

Kana doymayan topraklarda kağnılar ilerliyordu. Üzerinde yattı mermilerlebebeler yan yana. Anaların güçlü kollarında taşındılar. Yürekleri öyle güçlüydüki anaların düşman değil onun ecdadı gelse ezilirdi altında bu yüreğin.

Daha nice aslan dokundu savaşın kaderine. Nasıl da kaldırdı o topu gövdesiyleSeyit Onbaşı…Başının üstünde taşıdığı inanç Mehmetçiğin inancı topunağırlığından baskındı.
Düşman bilmiyordu nedenini. Anzak anlamıyordu kimlerle ve neden savaştığını,şaşkındılar. Önce öğrendiler savaşta onurlu olmanın ne olduğunu. İşte Çanakkaleböyle yazıldı. O ne bir destan ne bir şiir ne bir öyküydü…O bir inanç o birgurur o bir haykırış bir çığlıktı…Uçurum kenarında yankılandı büyüdü büyüdüÇanakkale’den Anadolu’ya ordan da tüm Cihan’ a haykırdı.

 Milletimizin ezelden beri gelenbağımsızlık tutkusunun destansı sayfalarından birisi olan Çanakkale denizzaferinin yıldönümünü kutlarken ,bizlere bu gururu yaşatan 250 bin,  Bedr’in aslanları olan şehitlerimizi ve şanlı ecdadımızı da minnet ve saygıyla bir kez daha anıyoruz.


Bu haber : 2544 kez izlenmiştir

YorumlarHenüz hiç yorum yapılmamıştır.
 

gerekli

gerekli - yayımlanmayacak

yayımlanmayacak
Bu sayfa : 928975 kez ziyaret edilmiştir.

Bu sayfa : 987681 kez ziyaret edilmiştir.