Bu sayfa : 1071353 kez ziyaret edilmiştir.
17 Nisan 2012

Özal ve Hamido Meclis gündeminde
 

 

Türkiye’nin  ekonomi , ulaşım ,teknoloji, altyapı, eğitim ,sağlık, sosyal ve kültürel anlamda içinde bulunduğu  darboğazdan çıkarıp çağ atlatarak  bir dünya devleti olma yolunda emin adımlarla ilerlemesini sağlayan Turgut Özal bizlere ,değişimi, yeniliği, teknolojiyi ve tüm  bunları yapmak için gerekli  olan  zihinsel  devrimleri  gerçekleştiren  bir devlet büyüğümüz  olarak anımsanmaktadır.

 

Turgut Özal Radikal bir reformcuydu. Kapalı Türk  ekonomisini  dünya açıp ,dışa açık ekonomik modele geçen, ihracatta cesur bir teşvik politikası uygulayan,  halka döviz bulundurma  ve döviz alabilme imkanı sağlayan, İstanbul menkul kıymetler borsasını kuran,

 

Türk  bankalarını yabancı bankalarla rekabet edebilir konuma getiren , ihracatta sanayi  ürünlerinin  payını %80’lere çıkaran, ithalatı tahsis sisteminden kurtarıp ,yerli sanayicinin  serbest ithalatla giren malların kalitesine ulaşması için gayret gösteren ,Karadeniz ekonomik işbirliği projesinin mimarı olan, Türkiye’yi Doğalgaz ile tanıştıran,1984 yılında başlattığı konut seferberliği ile dar gelirliyi ev sahibi yaptıran, Cumhuriyet tarihinin en büyük  projesi olan  GAP’ı  hayata geçiren , Atatürk Barajı  ve Fatih Sultan  Mehmet Köprüsünü rekor bir sürede tamamlayan, Belediyeler Kanunu çıkartarak  yerel yönetimlerin yetkilerini arttıran ,

 

Yaptığı turizm hamleleri ile Türkiye’yi Avrupa’nın en iyi  turizm merkezlerinden biri olması için çalışan,

 

T.S.K.’nın Modernizasyonu için  fonlar sağlayan,  Türkiye’nin  f-16 uçaklarından,  füzelere kadar bir çok silahı kendisinin üretmesini sağlayan daha Çağdaş  bir Dünya lideriydi.Demokrasiler için  gerekli olan 3 temel  koşulun altını çizdi. Bunlar serbest piyasa ekonomisi , din  vicdan ve hürriyet , Girişim ve rekabet  rahatlığıdır.  Türk ceza kanunun 141,142,163. Maddelerini  kaldıran. O günkü statükocuların  Kürt kelimesini  bile öcü olarak gördüğü bir dönemde , Kürt meselesi ile ilgili olarak  benim Anneannemde Kürt’tü diyerek , Kürtçenin serbest  bırakılmasına ve Kürt sorununun  çözümü  için  vuralım ,kıralım ,bu işi bitirelim  diyenleri  kışkırtıcı olmakla  suçluyor. 21. Asırda çözümün  şiddetle olmayacağını ifade ediyordu.

 

Değerli Milletvekilleri

 

            Turgut Özal aramızdan erken ayrıldı. Türkiye’ye bırakmak istediği muhteşem değişim  ve gelişim erken durdu. Ondan sonra gelenlerin ise onun  mirasını aynı karalılıkta  ve güçte  sürdürememesi ayrı bir üzüntüdür.

 

            Özal ‘ın  herşeyine karşı çıkılıyordu  ,onun açtığı barajlardan ,kurduğu köprülere, ekonomi politikalarına, dış politikadaki ataklarına, giyimine sözlerine kısacası herşeyine karşı çıkılıyor ve sana alışamadık deniliyordu. Şimdi daha iyi anlıyoruz ki karşı çıkılan ve anlaşılamayan şey aslında tek bir konuydu. Onun da adı yenilik ve değişimdeki hızıydı.

 

Özal  "zihniyet değişimini" öneriyordu. onlar değişime direniyordu. O çağ atlayan Türkiye öneriyordu, bazıları ise köhnemiş sistemin değişmesine itiraz ediyordu. O sivil olmayı, sivil zihniyetli olmayı öğretti, bazıları bunu "askerle kavga ediyorsun" diye eleştiriyordu.
            Statükocuların klasik devlet anlayışını reddetmişti .Özal, "Devlet Baba yoktur, milletine hizmet eden devlet vardır" dediğinde, babasına karşı çıkan "hayırsız evlat" dediler

 

Turgut Özal’ın ölümü  ile ilgili şaibeler halen  devam etmektedir. Ölümünün üzerinden 19 yıl geçmesine rağmen  halen ölümünün üzerindeki sır perdesinin kalkmamış olması bizleri derinden üzmektedir..
         Turgut Özal’ın cenazesinde küçük kartona elle yazılmış bir pankart taşınmıştı. Tekbirler eşliğinde taşınan cenazenin arkasından tutuluyordu.
          

 

Şöyle yazıyordu:
"Sivil, dindar, demokrat Cumhurbaşkanı"
Bu Özal'ın ta  kendisiydi.
Bu Necip milletin özlediği Cumhurbaşkanının tanımıydı.

 

Ayrıca 17 nisan 1978 tarihinde  kendisine posta yoluyla gönderilen bombalı bir paketin elinde patlaması sonucu gelini ve torunuyla birlikte  Malatya’da hayatını kaybeden ,Malatya Belediye Başkanı Hamit Fendoğlu’na da bir kez daha Allah’tan rahmet yakınlarına tekrar başsağlığı diliyorum. İnanıyorum ki  34 yıl evvel   Faili meçhul bir cinayet sonucu hakkın rahmetine kavuşan Hamit Fendoğlu’nun faillerinin bir an önce yakalanması ailesi ve bizleri bir nebzede olsa rahatlatacaktır.

 

 

 

 


Bu haber : 2814 kez izlenmiştir

Yorumlar


bilal | 19 Mayıs 2012 18:06

Özal\'ı daha iyi tanıdık. Sayın vekilimize bu güzel meclis konuşmasından dolayı teşekkür ederiz.. Umarız TBMM\'sindeki HER VEKİL de ÖZAL\'ı bu şekilde doğru haliyle anlar ve hedeflerinin yaşatılması noktasında çaba içinde olurlar.


gerekli

gerekli - yayımlanmayacak

yayımlanmayacak
Bu sayfa : 928951 kez ziyaret edilmiştir.

Bu sayfa : 987657 kez ziyaret edilmiştir.