Bu sayfa : 1071344 kez ziyaret edilmiştir.
27 Nisan 2011

Halk günü
 

 

17 Nisan 1993 yılında 8.Cumhurbaşkanımız, hemşehrimiz Turgut Özal vefat etti. Ölümünün üzerinden 19 yıl geçmesine rağmen ölümü ile ilgili soru işaretlerinin halen çözülmemesi, bizleri derinden üzmüştür. Türkiye’yi bir dünya devleti yapan, kapalı ekonomik sistemden dışa açık ekonomik sisteme geçen, Türkiye’ye çağ atlatan merhum Turgut Özal’ı, demokrasi, özgürlükler ve insan haklarının içselleşmesi için göstermiş olduğu gayretler hiçbir zaman yadsınamaz.

 17 Nisan 1978 yılında evine gönderilen bombalı paket sonucu, gelini ve iki torunu ile birlikte hakkın rahmetine kavuşan rahmetli Hamit Fendoğlu’nun (Hamido) Cumhuriyet döneminden beri CHP’nin kalesi olan Malatya’da, CHP geleneğine son verip bağımsız ilk belediye başkanı olmuştur. Sağ cenahtan seçilen ilk belediye başkanı olması hasebiyle, Malatya’lılar için Hamit Fendoğlu (Hamido)’nun, farklı bir yeri vardır.

 

Faili meçhul bir cinayet sonucu öldürülmesinin üzerinden 34 yıl geçmesine rağmen, ölümünün üzerindeki sır perdesinin kalkmaması, bizleri ve ailesini derinden üzmüştür. Faili meçhul cinayetlerin ortaya çıkması ile ilgili dosyaların, Ankara özel yetkili savcı tarafından tekrar açılması, Hamit Fendoğlu ve diğer faili meçhullerin ortaya çıkmasını sağlayacağına inanıyoruz.

  Malatya, Türkiye’deki karanlık güçlerin güvensizlik ve kaos ortamlarının oluşması için merkez olarak seçmiş oldukları illerden biri olarak görüyoruz. 1980 ihtilalinin yapılması, Ülkede her geçen gün artan kaos ortamının artması için, Malatya’nın öz evladı, içimizden biri olan Hamit Fendoğlu’nun, öldürülmesi tesadüf olmasa gerek. Bunun açık kanıtı ise, Malatya’daki çıkan olayları gösterebiliriz.

 Değerli basın mensupları,

 Geçen hafta Ankara’da, Valiliğimiz ve Belediyemiz öncülüğünde 2.si gerçekleştirilen Ankara’da Malatya Günlerinin dolu dolu, hareketli ve daha organize olmuş bir şekilde geçmiş olmasından dolayı, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

 Açılışını Başbakan Yardımcımız Bekir Bozdağ’ın yapmış olduğu Malatya Günleri, 5 gün boyunca dolu dolu geçmiş olması, bizleri mutlu etmiştir. Malatya Günlerinde bizleri yalnız bırakmayan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım; Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar; AK Parti Genel Sekreteri Haluk İpek ve son gün Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve birçok partinin eski ve yeni Genel Başkanları ile birlikte Malatya’da görev yapmış olan eski Valilerimiz ve Bürokratlarımıza da bizleri yalnız bırakmadıklarından dolayı müteşekkiriz.

 

İstanbul’da ve Ankara’da düzenlenen Malatya Günlerinin, önümüzdeki yıllarda Ege ve Akdeniz bölgelerinde de düzenlenerek,  İlimizin ekonomik, sosyal, turizm, kültür ve geleneklerinin tanıtımı için ciddi katkılar sağlayacağına inanıyorum.  

 

27 Nisan 2007 e-muhtırası

 

Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı seçimi sürecinde Genelkurmay Başkanlığı'nın, 27 Nisan gecesi saat 23.20'de yayımladığı açıklama, siyasetçi ve gazeteciler tarafından "e-muhtıra" olarak nitelendirilmişti. Ardından İstanbul'daki Çağlayan Meydanı'nda bir araya gelen bazı sivil toplum kuruluşu, dernek ve siyasi parti üyeleri, ordunun siyasete müdahalesine destek vermiş, zamanın Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanlığı adaylığına karşı çıkan eylemciler asker kıyafetleri ve kalpaklar giyerek, "Asker konuştu, imam bayıldı" şeklinde sloganlar atmıştı. Çağlayan mitingine, aralarında İP, CHP, Atatürkçü Düşünce Derneği, DİSK ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin yanı sıra silah üzerine yemin ettiren ulusalcı dernekler de destek vermişti.

             E-muhtıra yazdığını söyleyen Büyükanıt'a o dönem tepki göstermeyen, hatta haklı bulan açıklamalarda bulunan CHP'li yöneticiler, 22 Temmuz seçimlerini kaybetmelerini e-muhtıraya başlayarak eleştirmeye başlamıştı. MHP Genel BaşkanıDevlet Bahçeli ise o dönemde Genelkurmay'ın bildirisine karşı açıklama yapmamayı tercih etmişti. CHP'nin yeni Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da o dönemde muhtırayı eleştirdiğine dair bir habere rastlanmaması tesadüf olmasa gerek.

 

          2007’de Sn.Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanı olmaması için, eski Türkiye'nin siyasi ve kurumsal yapıları, her türlü engeli çıkarmıştı. Kaos ortamı yaratanlar, 367 garabetini ortaya sürenler olduğu gibi dönemin Genelkurmay Başkanlığı da bir "muhtıra" yayınlamıştı. Tarihe "27 Nisan e-muhtırası"olarak geçen bu bildiriye karşı sivil iktidar "şapkasını alıp gitmedi" ve ertesi gün sert tepki verdiği için siyasi hiçbir etkisi olmadı.

 

           27 Nisan muhtırası halkın çoğunluğuna karşı verilmiş bir muhtıra olmakla beraber hiçbir haklılığı olmayan bir muhtıradır. 27 Nisan toplumun mecliste hiç ummadığı ayak oyunları ile iradesinin çalındığı bir gündür.

            27 Nisan Demokrasi adına kirli ve karanlık güçlerle pazarlıklar yapılan bir gündür.27 Nisan, her 10 yılda bir demokrasimize balans çekme ritüelinin tekrar yaşandığı ve maalesef tarihe olumsuz bir muhtıra günü olarak geçen tarihtir.

 

               Halkın iradesine karşı fiili darbe yapamayanların alelacele kaleme alındığı belli olan, kaynağı tartışmalı ve belirsiz bir gece yarısı müdahalesidir. Demokrasi'den çok borsayı düşünen gündüz oynanan ortaoyunuyla yetinmeyip geceleyin tarihe gömüldüğü artık belli olan darbe geleneğinin yeniden diriltilme çabasıdır.”


          “27 Nisan tüm demokrasi iddiacıları için bir imtihan günüdür. ‘İyi darbe',‘Kötü darbe' ayrımının olmaması gerektiğinin artık anlaşılması gereken son tarihidir. 27 Nisan korkutmacası, yargıya müdahalenin bir başka adıdır.

 

           27 Nisan dini ayrımcılığı ve dışlamayı meşrulaştırmakla kalmayıp etnik ayrımcılığı da dikte etmeyi olmazsa olmaz olarak gören bir zihniyetin yansımasıdır.”


           Darbelere ve muhtıralara karşı direnç göstermek gerçek demokrasinin yeşerebilmesi için halkın tümünün yapması gereken bir görevdir. Darbelerin çeşitli versiyonları yerine sivil siyaset alanının gerçek anlamda açıldığı ve rahatlatıldığı bir hukuk devleti görmek temennimizdir.

 

 


Bu haber : 2367 kez izlenmiştir

YorumlarHenüz hiç yorum yapılmamıştır.
 

gerekli

gerekli - yayımlanmayacak

yayımlanmayacak
Bu sayfa : 928942 kez ziyaret edilmiştir.

Bu sayfa : 987648 kez ziyaret edilmiştir.